Nikon Eclipse LV100DA-U - Power Supply (TE2-PS100 W) Specifications
Nikon Eclipse LV100DA-U
115 pages
Loading...
113
VII. Specifications
TE2-PS100W
Model name
Input ratings
Power cord
Output ratings
Built-in fuse ratings
Operating conditions
Storage conditions
Safety standards
compliance
TE2-PS100W power supply
100 to 240 VAC, 2.4 A, 50/60 Hz
When the supply voltage is 100 V to 120 V:
UL Listed detachable cord set, 3 conductor grounding Type
(3 conductor grounding Type SVT, NO.18 AWG, 3m long
maximum, rated at 125 VAC minimum)
When the supply voltage is 220 V to 240 V:
Power cord set approved according to EU/EN standards, 3
conductor grounding type (3 conductor grounding Type H05VV-
F, 3m long maximum, rated at 250 VAC minimum)
For Japan:
Power cord set approved according to the Electrical Appliance
and Material Safety Law (with the PSE mark)
(3 conductor grounding Type VCTF 3x0.75 mm
, 3 m long
12 VDC, 100 W, 8.4 A
250 V T4A
Temperature: 0°C to +40°C
Humidity: 85% relative humidity maximum
(no condensation)
Altitude: 2000 m maximum
Pollution degree: Degree 2
Installation category: Category II
Electric shock protection class: Class I
Indoor use only
Temperature: -20°C to +60°C
Humidity: 90% relative humidity maximum (no condensation)