TECO JSDAP-100A3 - Analog Speed Limit Proportion; Adjusting the Analog Torque Command Offset
TECO JSDAP-100A3
255 pages
Loading...
5-3
5-2-2 Analog Speed Limit Proportion
Parameter Name Default Unit
Setting
range
Control
Mode
Tn109 Analog Speed Limited Proportion
3000 rpm
100
T
Setting example:
(1) If Tn103 is set to 3000, the corresponding speed limited to the input voltage of 10V is 3000 rpm;
if the input voltage is 5V, the corresponding speed should be limited to 1500 rpm.
(2) If Tn103 is set to 2000, the corresponding speed limited to the input voltage of 10V is 2000 rpm;
if the input voltage is 5V, the corresponding speed should be limited to 1000 rpm.
5-2-3 Adjusting the Analog Torque Command Offset
For a torque command of 0V, motor could possibly be rotating slowly.
To rectify this effect by adjust offset value in parameter Tn104 or use auto offset adjust feature.
(Please refer to section 3-2-2).
Note: To check and set the offset to zero, insert a link between analog torque command contact SIN
(CN1-26) and analog ground contact AG (CN1-29).
Parameter Name Default Unit Setting range Control mode
Tn104
Analog torque
command offset
0 mV -10000~10000 T