JVC RX-DP20VBK - Specifications
JVC RX-DP20VBK
173 pages
Loading...
83
English
Specifications
Amplifier
Output Power
At Stereo operation (Analog Direct On):
Front channels:
120 W per channel, min. RMS, driven into 8 ,
20 Hz to 20 kHz with no more than 0.02% total
harmonic distortion.
120 W per channel, min. RMS, driven into 4 , 20 Hz to 20 kHz
with no more than 0.07% total harmonic distortion.
At Surround operation (Analog Direct On):
Front channels: 120 W per channel, min. RMS, driven into 8 , 20 Hz to 20 kHz
with no more than 0.02% total harmonic distortion.
Center channel: 120 W, min. RMS, driven into 8 , 20 Hz to 20 kHz with no more
than 0.02% total harmonic distortion.
Surround channels: 120 W per channel, min. RMS, driven into 8 , 20 Hz to 20 kHz
Surround back channels: 120 W per channel, min. RMS, driven into 8 , 20 Hz to 20 kHz
Audio
Audio Input Sensitivity/Impedance (1 kHz):
PHONO IN (MC) : 0.25 mV/100
(MM) : 2.5 mV/47 k
CD IN, CDR IN, TAPE/MD IN, EXT 7.1CH IN: 200 mV/47 k
DVD IN, VCR 1 IN, VCR 2 IN, TV SOUND/DBS IN, VIDEO: 200 mV/47 k
Audio Input (DIGITAL IN)* :
Coaxial: 1(DVD), 2(CD), 3(TV/DBS) : 0.5 V(p-p)/75
Optical: 4(CDR), 5(MD), 6(VCR1): 21 dBm to 15 dBm (660 nm ±30 nm)
* Corresponding to Linear PCM, Dolby Digital, and DTS Digital
Surround (with sampling frequency 32 kHz, 44.1 kHz, 48 kHz)
Audio Output Level: ZONE 2 PREOUT: 200 mV
PREOUT: 1 V
Recording Output Level:
TAPE/MD OUT, CDR OUT, VCR 1 OUT, VCR 2 OUT: 200 mV
Digital output: Optical: DIGITAL OUT
Signal wave length: 660 nm
Output level: 21 dBm to 15 dBm
Signal-to-Noise Ratio (66 IHF/78 IHF) (Analog Direct On):
PHONO IN (MC) : 60 dB/72 dB (at REC OUT)
(MM) : 72 dB/80 dB (at REC OUT)
CD IN, CDR IN, TAPE/MD IN, EXT 7.1CH IN: 92 dB/80 dB
DVD IN, VCR 1 IN, VCR 2 IN, TV SOUND/DBS IN, VIDEO: 92 dB/80 dB
Frequency Response (8 ):
PHONO IN (MC) : 20 Hz to 20 kHz (±1 dB)
(MM) : 20 Hz to 20 kHz (±1 dB)
CD IN, CDR IN, TAPE/MD IN, EXT 7.1CH IN: 10 Hz to 100 kHz (+1 dB, 3 dB)
DVD IN, VCR 1 IN, VCR 2 IN, TV SOUND/DBS IN, VIDEO: 10 Hz to 100 kHz (+1 dB, 3 dB)
RIAA Phono Equalization: ±1.0 dB (20 Hz to 20 kHz)