Panasonic CS-PC12TKF - Electronic Circuit Diagrams; CS-PC12 TKF; CU-PC12 TKF Circuit
Panasonic CS-PC12TKF
87 pages
Loading...
23
9. Electronic Circuit Diagram
9.1 CS-PC12TKF CU-PC12TKF
EVAPORATOR
GROUNDING
TERMINAL
COMPLETE
Y/G
TERMINAL
BOARD
RY-PWR
BL
L
N
1
W
AC303
(WHT)
AUTO SW
(SW01)
CN-STM1
(WHT)
CN-STM3
(BLU)
CN-TH
(RED)
CN-DISP
(YLW)
CN-FB
FUSE301
1
BR
M
M
BR
R
O
Y
P
R
O
Y
P
W
B
NOISE FILTER
CIRCUIT
SUCTION TEMP. SENSOR
(THERMISTOR)
PIPING TEMP. SENSOR
(THERMISTOR)
CN–DISP
REMOTE CONTROLLER
FAN MOTOR
UP DOWN
LOUVER MOTOR
(OUTER)
UP DOWN
LOUVER MOTOR
(INNER)
RECTIFICATION
CIRCUIT
CN-PCFM
FAN MOTOR
ELECTRONIC
CONTROLLER
(DISPLAY & RECEIVER)
T3. 15A L250V
ELECTRONIC CONTROLLER
(MAIN)
SINGLE
PHASE
POWER
SUPPLY
TEMP.
FUSE
102°C
(250V 4.5A)
PL
~
YELLOW
YELLOW OR GRAY
BLUE
BLUE
RED
CAPACITOR
COMPRESSOR
CAPACITOR
BOARD
Sensor (Thermistor)
Characteristics
70
Temperature (ºC)
Resistance (kΩ)
Pipe temp. Sensor
Intake Air Temp. Sensor
5V
R58
NONE
KB
C29
0.033u
50V
R36
1k
12V
IC02
GND
VCC
9
12V
R04
1/2W
43
R05
1/2W
43
12V
12V
IC03
VCC
GND
9
5V
KB
C08
0.1u
16V
C04
0.1u
16V
R33
15.0k
1%
R30
20.0k
1%
R80
1k
R81
C80
25V
C81
25V
5V
C22
16V
R43
R34
5.1k
C05
4700p
50V
C02
3300p
50V
5V
R210
47
1/8W
C202
0.01u
16V
B1
C201
47u
6.3V
KRE
GND-A
IC201
GP1UM262RK0F
45
VOUT
GND-A
5V
12V
12V