Panasonic CS-PC12TKF - CS-PC18 TKF; CU-PC18 TKF Circuit
Panasonic CS-PC12TKF
87 pages
Loading...
24
M
1~
M
1~
YELLOW
YELLOW OR GRAY
BLUE
BLUE
RED
RED
FAN MOTOR
CAPACITOR
COMPRESSOR
CAPACITOR
TERMINAL
BOARD
UP DOWN
LOUVER MOTOR
(OUTER)
UP DOWN
LOUVER MOTOR
(INNER)
SUCTION TEMP. SENSOR
(THERMISTOR)
PIPING TEMP. SENSOR
(THERMISTOR)
AUTO SW
(SW01)
BR
R
O
Y
P
BR
R
O
Y
P
5
W
Y/G
W
B
BL
WWW WW W
CN–STM1
(WHT)
CN–STM3
(BLU)
CN–TH
CN–DISP
(YLW)
CN–RCV
(YLW)
CN–FM
(WHT)
FAN MOTOR
EVAPORATOR
SINGLE
PHASE
POWER
SUPPLY
GROUNDING
TERMINAL
ELECTRONIC CONTROLLER
(MAIN)
GROUNDING
BOARD
NOISE FILTER
CIRCUIT
RECTIFICATION
CIRCUIT
ELECTRONIC CONTROLLER
(DISPLAY & RECEIVER)
CNDISP
REMOTE CONTROLLER
FUSE301
RY-PWR
T3.15A L250V
AC303 (WHT)
G301 (GRN)
G
BL
Y/G
L
L
N
TEMP.
FUSE
102°C
(250V 3A)
Sensor (Thermistor)
Characteristics
70
Temperature (ºC)
Resistance (kΩ)
Pipe temp. Sensor
Intake Air Temp. Sensor
5V
R201
R202
R203
LED201
AK
LED202
AK
LED203
LED204
13V
R221
R222
R214
R204
R223
GND-A
GND-A
Q1
E
C
B
5V
R409
47
IC401
C402
0.01u
16V
B1
C401
47u
6.3V
KRE
45
1VOUT
VCC
GND
5V
B1
C22
0.1u
16V
12V
R43
0
R34
5.1k
C02
1000p
C05
4700p
C21
0.1u
25V
C81
C80
R80
1k
R81
1k
5V
R33
15k
R30
20k
C04
16V
C08
12V
12V