Panasonic TH-58PH10UK - User Manual
Panasonic TH-58PH10UK
149 pages
Loading...
© 2007 Matsushita Electric Industrial Co., Ltd. All
rights reserved. Unauthorized copying and
distribution is a violation of law.
TH-58PH10UK
GPH10D Chassis
High Definition Plasma Display
Specifications
Powe
r
Source 120 V AC, 50/60 Hz
Powe
r
Consumption
Power on 660 W
Stand-b
y
condition Save OFF 0.6 W, Save ON 0.4 W
Power off condition 0.1 W
Plasma Displa
y
panel Drive method: AC type 58-inch,
16:9 aspe
c
t ratio
Screen size 50.7” (1,287 mm) (W) × 28.5” (723 mm) (H) × 58” (1,476 mm) (diagonal)
(No. of pixels) 1,049,088 (1,366 (W) × 768 (H)) [4,098 × 768 dots]
Operating condition
Temperatu
e 32 °F - 104 °F (0 °C - 40 °C)
Humidit
20 % - 80 %
Applicable signals
Colo
System NTSC, PAL, PAL60, SECAM, Modi
f
ied NTSC
Scanning format 525 (480) / 60i 60p, 625 (575)
/
50i 50p, 750 (720)
/
60p 50p, 1125 (1080) / 60i 50i 24p 25p
30p 24sF .... SMPTE274M, 1250 (1080) / 50i
PC signals VGA, SVGA, XGA,
SXGA, UXGA ..... (compressed)
Horizontal scanning frequenc
15 - 110 kHz
Vertical scanning frequenc
48 - 120 Hz