Fire-Lite CMP-2401B - 1.2 Specifications
Fire-Lite CMP-2401B
36 pages
Loading...
Document #50907 Rev. A1 12/03/02 P/N 50907:A1
Specifications
1.2 Specifications
AC Power - TB3
120 VAC, 60 Hz, 0.5 amps
Fuse F2 - 2 Amp, 3AG Slow Blow
Wire size: minimum #14 AWG (2.0 mm
2
) with 600V insulation
Battery (lead acid only) - J3
Maximum Charging Circuit: Normal Flat Charge - 27.6V @ 0.8 amp
Maximum Charger Capacity: 7.0 Amp Hour battery which can be housed in the FACP cabinet
Battery Deep Discharge Protection:
the battery voltage drops below 15 VDC. The FACP will restart and the battery will begin recharging
only after primary AC power is restored.
Initiating Device Circuit(s) - TB2
Zone 1 - TB2 Terminals Initiating Zone 1 (-) & (+)
Zone 2 - TB2 Terminals Initiating Zone 2 (-) & (+) (CMP-2402B only
Power-limited circuitry
Operation: NFPA Style B (Class B)
Normal Operating Voltage: Nominal 24 VDC , ripple 2.0 V
P-P
Alarm Current: 20 mA minimum
Short Circuit Current: 40 mA maximum
Maximum Loop Resistance: 100 ohms per side (200 ohms total zone resistance)
End-of-Line Resistor: 3.9K ohm, ½ watt
Detector Loop Current is sufficient to ensure operation of two alarmed detectors per zone
Standby Current: 9 mA (includes ELR and 3 mA maximum detector current)
Smoke Detector Identifier A
Refer to Fire•Lite Device Compatibility Document for listed compatible devices
Notification Appliance Circuit - TB2, Terminals Signal Output (-) and Signal Output (+)
Operation: NFPA Style Y (Class B)
Power-limited circuitry
Normal Operating Voltage: Nominal 24 VDC
Current Limit: via PTC
Maximum signaling current: 1.25 amps
Two Form-C Relays - Terminals Alarm (NC, C, NO) and Trouble (NC, C, NO)
Relay contact ratings: 2.0 amps @ 30 VDC (resistive), 2.0 amps @ 30 VAC (resistive)
Resettable Power - TB1, Terminals Ground and +24V Resettable
Operating Voltage: Nominal 24 VDC
Up to 85 mA is available for powering 4-wire smoke detectors