Fire-Lite CMP-2401B - 1.4 Circuits; 1.5 Components
Fire-Lite CMP-2401B
36 pages
Loading...
Document #50907 Rev. A1 12/03/02 P/N 50907:A1
Circuits
1.4 Circuits
Input Circuits
Output Circuits
24 Volt Resettable Power Output 85 mA
24 Volt Battery Charger (up to two 7 AH batteries)
Notification Appliance Circuit
One Style Y (Class B) Notification Appliance Circuit @ 1.25 amps maximum
Relays
@ 30 VDC (resistive), 2.0 amps @ 30 VAC (resistive).
Battery Charger
batteries.
1.5 Components
Main Circuit Board
The main circuit board contains power supply, alarm and trouble
relays, control switches, LED indicators, option jumpers, wiring
interface connectors and other primary components. The option
module plugs in and is mounted to the main circuit board. The
main circuit board is delivered premounted in the cabinet.
Cabinet
The cabinet is red. The backbox measures 14.5" (36.83 cm)
high X 12.5" (31.75 cm) wide X 2.875" (7.303 cm) deep and
provides space for two batteries (up to 7.0 Amp Hours each).
Also supplied is a blue dress panel which mounts inside the
cabinet.
Dress Panel
A blue dress panel, which is required for Canadian
installations, is provided with the cabinet. The dress panel
restricts access to the system wiring while allowing access to
the control switches.
Transformer Assembly
One transformer is provided standard with the panel. The
transformer plugs into connector J5 on the main circuit board.
Batteries
The cabinet provides space for two 7 Amp Hour batteries
which must be ordered separately.
J1
F2
J4
J5
TB3
TB1
GND
+24V