Fire-Lite CMP-2401B - 2.4 Input Circuits
Fire-Lite CMP-2401B
36 pages
Loading...
Document #50907 Rev. A1 12/03/02 P/N 50907:A1
Input Circuits
2.4 Input Circuits
loop resistance limit for each input circuit is 200 ohms. The field wiring is supervised for opens, shorts and ground
faults. All conditions are visually and audibly annunciated.
conventional 2-wire or 4-wire, 24 VDC smoke detectors. Resettable power is provided via TB1 Terminals 24V
detectors.
same zone.
TB1
TB2
REMOTE
GND AC TBL BUZ
---
NC NCCCNO NO
ALARM
TROUBLE+24 VDC
RESET
SIGNAL
OUTPUT
INITIATING
ZONE 1
INITIATING
ZONE 2
FIGURE 2-5:
CMP-2402B Style B Initiating Device Circuit Connections
UL listed compatible 2-wire smoke detector
Manual Pull Station
Heat Detector
Dummy load unused circuit
Style B (Class B) Initiating Device Circuit (supervised
and power-limited).
3.9K ohm, ½ watt