Fire-Lite CMP-2401B - 2.6 UL Power-limited Wiring Requirements
Fire-Lite CMP-2401B
36 pages
Loading...
Document #50907 Rev. A1 12/03/02 P/N 50907:A1
UL Power-limited Wiring Requirements
Standard Relays
The FACP provides two Form-C relays rated for 2.0 amps @ 30 VDC (resistive) and 2.0 amps @ 30 VAC
(resistive).
2.6 UL Power-limited Wiring Requirements
wiring must remain at least 0.25" (6.35 mm) away from any nonpower-limited circuit wiring. Furthermore, all
conduits. A typical wiring diagram for the FACP is illustrated below.
TB1
TB2
GND AC TBL BUZ
ALARM TROUBLE
---
NC NCCCNO NO
SIGNAL
OUTPUT
INITIATING
ZONE 1
INITIATING
ZONE 2
FIGURE 2-8:
Relay Terminals
Relay connections may be power-limited or nonpower-limited, provided that a minimum of 0.25"
is maintained between conductors of power-limited and nonpower-limited circuits.
M2401REL.CDR
J3
J1
F2
J4
J5
TB3
TB1
GND
+24V