Fire-Lite CMP-2401B - 2.3 Operating Power
Fire-Lite CMP-2401B
36 pages
Loading...
Operating Power
20
Document #50907 Rev.A1 12/03/02 P/N 50907:A1
2.3 Operating Power
interconnecting cables or wiring while this unit is energized.
Primary Power Source (AC) and Earth Ground Connections
3AG Slow Blow). The primary power source for the FACP is 120 VAC, 60 Hz, 0.5 amps. Run a pair of wires (with
National and Canadian Electric Code, use 14 AWG (2.00 mm
, 1.6 mm O.D.) or heavier gauge wire with 600V insu-
mum 14 AWG (2.00 mm
2
)] to the grounding stud on the backbox. Do not use conduit for the Earth Ground connec-
tion since this does not provide reliable protection.
Secondary Power Source (Batteries)
correct battery rating.
medical attention.
!
!
J3
J1
F2
J4
J5
TB3
TB1
GND
+24V