Interlogix ATS1201E
48 pages
Loading...
6 / 48 P/N 1070251 (ML) • REV G • ISS 01APR16
Item 2 indicates the pry-off tamper wall stub location.
All dimensions are given in mm.
ATS1201E / ATS1203E / ATS1204E
connections
Figure 4: PCB layout
(1) 12 V battery
(2) System earth
(3) AC connection from transformer
(4) Dipswitch to set DGP address
(5) Battery load resistor jumper.
(6) AC connection from transformer and battery power
(7) Earth connection for cable screens (shields)
(8) Clock-out Interface to plug on output expansion or four-way non-
clocked output expansion (for example, ATS1810)
(9) Optional auxiliary load resistors. See “Troubleshootingon page 8
for details.
(10) Link to select +12 VDC to output board
(11) Auxiliary power supply output
(12) Link to terminate databus
(13) Interface to ATS1202 input expanders
(17) System databus
(18) Normally closed pry-off tamper contact
(19) Normally closed AM/fault contact
(20) Normally closed tamper contact
(21) Normally closed alarm contact
(22) 1 kΩ resistor must be fitted if external siren not connected
(23) Normally closed panel housing tamper contact
(24) External 8 Ω siren speaker or siren
(14) RS485 system databus and tamper connections
(15) Zones
(16) External siren
Notes
If the battery load resistor is enabled, output 8 is no longer
available for non-clocked output expansion boards.
The battery load resistor setting must correspond with
DGP programmed settings. See “Menu 3, DGP settings
on page 7 for details.
In case the DGP is set for 2 DGPs to enable all
32 outputs, the control panel programming should be set
up to poll the DGP address and the address +1.
Links
TERM: Termination of databus. Only to be used on first
and last device on the local databus.
+12V: Connect +12 VDC to output board.