Interlogix ATS1201E
48 pages
Loading...
8 / 48 P/N 1070251 (ML) • REV G • ISS 01APR16
Troubleshooting
In case of very low or no auxiliary current a DGP can raise a
PSU fault. To solve the problem, check the following:
1. Aux power voltage is adjusted to 13.8 V DC (with no
auxiliary devices and battery connected).
2. Current consumption is at least 0.1 A when battery is
connected. See “Menu 1, DGP statuson page 7 for
details.
If any of above does not comply, add up to four 1 kΩ resistors
in parallel to auxiliary power output (see Figure 4, item 9).
Specifications
Mains power specifications
Mains input voltage (J17 AC)
230 VAC 10%, 50 Hz 10%
Current consumption at 230V~
360 mA
Main board supply voltage
23 VAC typical
Power supply specifications
Power supply voltage [1]
Minimum: 9.5 V
Typical: 13.8 V 0.2 V
Maximum: 14.4 V 0.2 V
Power supply current
2.9 A max. at 13.8 V 0.2V
Auxiliary Power output (J14) [2]
13.8 V 0.2 V
For current see table below
Battery Power output (J17 BAT)
13.8 V 0.2 V
For current see table below
Battery Type and max. capacity [3]
Lead acid rechargeable 2 x
25 Ah 12 V nom. (BS129)
Main board consumption
75 mA at 13.8 V 0.2 V
Maximum voltage at power supply,
auxiliary power, output and battery
power output
14.4VDC (all)
Battery low condition
9.5 to 10.5 V
Minimum voltage (battery
recharging) at power supply,
power output [4]
9.5 V (all)
Deep discharge protection
9.45 V (all)
Ripple voltage Upp [5]
Typical: 100 mV (all)
Maximum: 300 mV (all)
Overvoltage trigger value
15.5 V minimum.
[1] Minimum voltage only when mains supply voltage is disconnected
and system is running on battery.
[2] Maximum permanent current to power devices external to the
control equipment in the absence of alarm conditions (EN mode).
[3] The specifications depend on the battery capacity. Used batteries
are: 7.2 Ah, 12 V nominal (BS127) / 18 Ah, 12 V nominal (BS131)
/ 25 Ah, 12 V nominal (BS129N).
[4] A specific fail message is generated when any output fails.
[5] Maximum ripple voltage only when empty battery is charging.
Available Aux/Battery current based on backup
Battery (Ah)
7.2
2x18
2x25
Approval grade
DT
(h)
CT
(h)
Current (mA)
30
N/P
N/P
EN Grade 3
36
N/A
450
N/A
1000
NF&A2P 2
60
250
700
NF&A2P 3 (EN)
Battery (Ah)
7.2
2x18
2x25
Approval grade
DT
CT
Current (mA)
290
560
NF&A2P 3
30
VdS - B
60
85
VdS - C
24
275
INCERT
N/P: Not permitted, N/A: Not available, DT: Discharge time,
CT: Charge time
Example for EN Grade 3
When using battery backup as specified for EN Grade 3 using
an 18 Ah battery, the maximum available auxiliary current is
380 mA.
This current can be used for RASs and DGPs on the ATS
system databus, detectors on the auxiliary power output, etc.
Fuse rating must be taken into account.
General feature specifications
End of line resistor (standard)
4.7 kΩ, 5%, 0.25 W (2.2 kΩ or
10 kΩ)
Standard on board output
Ext. siren (J13 S+/S−)
Electronic output
Rating: 1 A at 13.8 VDC
Housing dimensions and weight
See “Housingsbelow
Colour
Beige
Operating temperature
−10 to +55°C (certified +5 to 40°C)
Humidity
<95% noncondensing