MTU 16V4000C21 - Page 85
MTU 16V4000C21
161 pages
Loading...
Checking grounding equipment
Item Findings Measure
Carbon brush Damaged
Wear limit 45 mm (new condition
60 mm)
Replace (→ Page 86)
Replace (→ Page 86)
Press carbon brush against spring
pressure
Spring Broken, damaged Replace (→ Page 86)
Running surface on adapter Dirty, corroded Clean
Cleaning running surface on adapter
1. Clean running surface of carbon brushes on adapter with cold cleaner.
2. Remove stubborn deposits with soft brush.
3. Blow out adapter with compressed air.
Installing grounding device
1. Remove dirt from flywheel housing installation surface.
2. Install grounding device (2) on flywheel housing and secure with screws (1) and washers.
3. Tighten screws (1) to specified torque using a torque wrench.
Name Size Type Lubricant Value/Standard
Screw M8 Tightening torque (Engine oil) 21 Nm +2 Nm