Sharp LC-42SB45U - Specifications
Sharp LC-42SB45U
35 pages
Loading...
Appendix
Specifications
Item Model: LC-42SB45U
LCD
panel
a-si
TFT
LCD
42"
Class
(42
/
64
"
Diagonal)
Resolution
pixels
(1,920 x 1,080)
TV-standard
(CCIR)
American
TV
Standard ATSC/NTSC System
VHF/UHF
VHF
2-13ch,
UHF
14-69ch
CATV
1-135ch (non-scrambled channel
only)
TV
Receiving
D~ital
Terrestrial
Function
Channel
Broadcast
(8VSB)
2-69ch
Digital
cable'1
1-135ch (non-scrambled channel
only)
(64/256
QAM)
Audio multiplex
BTSC
System
Backlight 60,000 hours
(at
Backlight Standard position)
Audio out 10W
x 2
INPUT
1
COMPONENT
in,
AUDIO
in
INPUT
2
COMPONENT
AUDIO
4
HDMI
with
HDCP
Rear
5
HDMI
with
HDCP,
( 0 3.5mm
jack)
7 15-pin
mini
D-sub
female
connector, Audio
(0 3.5mm
jack)
Terminals
ANT/CABLE
75
Q Unbalance, F
Type
x 1 for Analog
(VHF/UHF/CATV)
and
Digital
(AIR/CABLE)
OUTPUT
audio output x 1 (PCM/Dolby
3
AV
S-VIDEO
Side
6
SERVICE
Software update
OSD
language English/French/Spanish
Power Requirement
AC
120
V,
60
Hz
(For
North
America)
AC
110 -
240V,
50/60
Hz
(For
Others)
Power Consumption 220 W
(0.7
W Standby with
120
V)
+ stand
48.72 Ibs.l22.1
kg
Weight
43.80 Ibs.l19.87
kg
Dimension
'2
+ stand
39
/
4
x
27
x
10
11/
16
inch
IVV
x H x
D)
39
25
%x 3
7/
S
inch
Operating temperature
+32°F to +104°F
(O°C
to +
40°C)