Sharp LC-60LE810UN - SHARP TV Specifications; Specifications for 40;46-inch Models
Sharp LC-60LE810UN
96 pages
Loading...
LC-40/46/52/60LE810UN (1st Edition)
1 – 1
LC-40LE810UN
Service Manual
CHAPTER 1. SPECIFICATIONS
[1] SPECIFICATIONS (LC-40/46LE810UN)
LCD
panel
Size 40" Class (40" Diagonal) 46" Class (45
/
64
" Diagonal)
Resolution 2,073,600 pixels (1,920 x 1,080)
TV
Function
TV-standard (CCIR) American TV Standard ATSC/NTSC System
Receiving
Channel
VHF/UHF VHF 2-13ch, UHF 14-69ch
CATV 1-135ch (non-scrambled channel only)
Digital Terrestrial
Broadcast (8VSB)
2-69ch
Digital cable
*1
(64/256 QAM)
1-135ch (non-scrambled channel only)
Audio multiplex BTSC System
Audio out 10W x 2 + 15W (WF)
Terminals
Back panel
vertical
inputs
INPUT 2 AV in (AV mini plug and RCA plugs)
INPUT 3
ANALOG RGB (PC) in (15-pin mini D-sub female connector),
Audio in 3.5 mm stereo jack)
INPUT 4 HDMI in with HDCP, Audio in 3.5 mm stereo jack)
INPUT 5 HDMI in with HDCP
INPUT 6 HDMI in with HDCP
INPUT 7 HDMI in with HDCP
AUDIO IN Audio in 3.5 mm stereo jack)
AUDIO OUT Audio out 3.5 mm stereo jack)
DIGITAL AUDIO OUTPUT
Optical Digital audio output x 1 (PCM/Dolby Digital)
ETHERNET Network connector
USB 1 Photo/Music mode, Software update
USB 2 Photo/Music mode, Software update
Back panel
horizontal
inputs
INPUT 1 COMPONENT in
ANT/CABLE
75 Unbalance, F Type x 1 for Analog (VHF/UHF/CATV) and Digital (AIR/CABLE)
RS-232C 9-pin D-sub male connector
OSD language English/French/Spanish
Power Requirement AC 120 V, 60 Hz
Power Consumption 140 W (0.5 W Standby with AC 120 V)
160 W (0.5 W Standby with AC 120 V)
Weight
TV + stand 43.0 lbs./19.5 kg 57.3 lbs./26.0 kg
TV only 35.3 lbs./16.0 kg 45.2 lbs./20.5 kg
Dimension
*2
(WxHxD)
TV + stand
39
/
16
x27
13
16
x10
27
32
inch
44
64
x30
7
8
x13
25
inch
TV only
39
x25
59
x1
37
44
x28
7
8
x1
37
Operating temperature
+32°F to +104°F (0°C to +40°C)
Cautions regarding use in high and low temperature environments
This is not a malfunction, and the unit will recover when the temperature returns to normal.
heater, as this may cause the cabinet to deform and the Liquid Crystal panel to malfunction.
Storage temperature:-4°F to + 140°F (-20°C to + 60°C)