Sharp LC-60LE810UN - Specifications for 52;60-inch Models
Sharp LC-60LE810UN
96 pages
Loading...
LC-40/46/52/60LE810UN (1st Edition)
1 – 2
[2] SPECIFICATIONS (LC-52/60LE810UN)
Optional Accessory
The listed optional accessory is available for the Liquid
Crystal Television. Please purchase it at your nearest shop.
Additional optional accessories may be available in the near
future. When purchasing, please read the newest catalogue for
compatibility and check the availability.
Part name Model number
Wall mount
bracket
Wall mount
bracket
AN-52AG4
(for LC-46LE810UN/LC-52LE810UN/
LC-60LE810UN)
Item Model: LC-52LE810UN Model: LC-60LE810UN
LCD
panel
Size 52" Class (52
1
/
32
" Diagonal)
60" Class (60
1
/
32
Diagonal)
Resolution 2,073,600 pixels (1,920 x 1,080)
TV
Function
TV-standard (CCIR) American TV Standard ATSC/NTSC System
Receiving
Channel
VHF/UHF VHF 2-13ch, UHF 14-69ch
CATV 1-135ch (non-scrambled channel only)
Digital Terrestrial
Broadcast (8VSB)
2-69ch
Digital cable
(64/256 QAM)
1-135ch (non-scrambled channel only)
Audio multiplex BTSC System
Audio out 10W x 2 + 15 W (WF)
Terminals
Back panel
vertical
inputs
INPUT 2 AV in (AV mini plug and RCA plugs)
INPUT 3
ANALOG RGB (PC) in (15-pin mini D-sub female connector),
Audio in 3.5 mm stereo jack)
INPUT 4 HDMI in with HDCP, Audio in 3.5 mm stereo jack)
INPUT 5 HDMI in with HDCP
INPUT 6 HDMI in with HDCP
INPUT 7 HDMI in with HDCP
AUDIO IN Audio in 3.5 mm stereo jack)
AUDIO OUT Audio out 3.5 mm stereo jack)
DIGITAL AUDIO OUTPUT
Optical Digital audio output x 1 (PCM/Dolby Digital)
ETHERNET Network connector
USB 1 Photo/Music mode, Software update
USB 2 Photo/Music mode, Software update
Back panel
horizontal
inputs
INPUT 1 COMPONENT in
ANT/CABLE
75 Unbalance, F Type x 1 for Analog (VHF/UHF/CATV) and Digital (AIR/CABLE)
RS-232C 9-pin D-sub male connector
OSD language English/French/Spanish
Power Requirement AC 120 V, 60 Hz
Power Consumption 170 W (0.5 W Standby with AC 120 V)
230 W (0.5 W Standby with AC 120 V)
Weight
TV + stand 66.1 lbs./30.0 kg 95.9 lbs./43.5 kg
TV only 54.0 lbs./24.5 kg 71.7 lbs./32.5 kg
Dimension
*2
(W x H x D)
TV + stand
49
64
x33
29
x13
25
64
inch
56
8
x38
23
x14
2
inch
TV only
49
x31
57
x1
37
56
8
x35
59
x1
37
Operating temperature
+32°F to +104°F (0°C to +40°C)