Evinrude E-TEC E50DPLSCB
369 pages
Loading...
293
GEARCASE
GEARCASE ASSEMBLY
13
between the gauge bar and the bearing housing
between each pair of screw holes. Replace the
bearing housing and repeat check if variance is
greater than 0.004 in. (0.010 mm).
Check squareness of the pinion to the driveshaft.
Hold the shim gauge bar against the bearing
housing (between the screw holes) while rotating
just the driveshaft and pinion assembly. Mea-
sure clearance between the gauge bar and the
pinion at several locations. If variance is greater
than 0.002 in. (0.050 mm) replace the pinion or
driveshaft, as necessary, and repeat check.
Subtract the average clearance measurement
from 0.020 in. (0.508 mm) to determine the cor-
rect shim thickness required. Select the fewest
number of shims to achieve the correct thickness.
Remove the driveshaft from the tool and add the
required shims between the bearing housing and
the thrust washer.
IMPORTANT: Use extreme care when remov-
ing bearing housing to avoid damaging the seals.
Use Driveshaft Seal Protector, P/N 312403.
Check clearance again. The measurement
between the gauge bar and pinion should be
0.020 in. (0.508 mm).