Intel S1200SPS
147 pages
Loading...
Intel® Server Board S1200SP Family Technical Product Specification
Notes:
1. 12Vstby must provide 4.0A with two power supplies in parallel. The Fan may start to work when STBY
current >1.5A
2. Peak combined power for all outputs shall not exceed 575W.
signal. Minimum peak power duration shall be 20 seconds without asserting the SMBAlert# signal at
maximum operating temperature.
12.1.2 Standby Output
There should be load sharing in the standby rail. And two PSU modules should be able to support 4A standby
current.
12.1.3 Voltage Regulation
at the output connectors.
Table 55. Voltage Regulation Limits
PARAMETER
TOLERANCE
MIN
NOM
MAX
UNITS
+12V
- 5% / +5%
+11.40
V
rms
+12V stby
- 5% / +5%
+11.40
V
rms
12.1.4 Dynamic Loading
in the table below. The load transient repetition rate shall be tested between 50Hz and 5kHz at duty cycles
occur anywhere within the MIN load to the MAX load conditions.
Table 56. Transient Load Requirements
Output
Step Load Size
Load Slew Rate
Test capacitive Load
+12VSB
1.0A
0.25 A/sec
20 F
+12V
60% of max load
0.25 A/sec
2000 F
Note: For dynamic condition +12V min loading is 1A.