Sony STR-DA3500ES - Page 142
Sony STR-DA3500ES
148 pages
Loading...
142
US
D:\NORM'S JOB\SONY HA\SO0046\STR-DA3500ES\U VERSION\US\4144907111\01US-
STRDA3500ESUC\110ADD.fm
masterpage: Left
STR-DA3500ES
Input
PHONO Sensitivity: 2.5 mV
Impedance: 50 kohms
S/N
3)
: 90 dB
(A, 20 kHz LPF)
4)
Analog Sensitivity: 150 mV/
50 kohms
S/N
3)
: 100 dB
(A, 20 kHz LPF)
4)
Digital (Coaxial) Impedance: 75 ohms
S/N: 96 dB
(A, 20 kHz LPF)
Digital (Optical) S/N: 96 dB
(A, 20 kHz LPF)
Output (analog)
AUDIO OUT Voltage: 150 mV/
1 kohm
SUBWOOFER Voltage: 2 V/1 kohm
Equalizer
Gain levels ±10 dB, 1 dB step
INPUT SHORT (with sound field and equalizer
bypassed).
Weighted network.
FM tuner section
Tuning range 87.5 – 108.0 MHz
Antenna (aerial) FM wire antenna (aerial)
Antenna (aerial) terminals
75 ohms, unbalanced
Intermediate frequency
10.7 MHz
AM tuner section
Tuning range
With 10-kHz tuning scale
530 – 1,710 kHz
5)
With 9-kHz tuning scale
531 – 1,710 kHz
5)
Antenna (aerial) Loop antenna (aerial)
Intermediate frequency
450 kHz
You can change the AM tuning scale to either
9 kHz or 10 kHz. After tuning in any AM station,
turn off the receiver. While holding down
TUNING MODE, press POWER on the receiver.
All preset stations will be erased when you change
the tuning scale. To reset the scale to 10 kHz (or
9 kHz), repeat the procedure.
Video section
Inputs/Outputs
Video: 1 Vp-p, 75 ohms
COMPONENT VIDEO:
Y: 1 Vp-p, 75 ohms
P
B
/C
B
: 0.7 Vp-p, 75 ohms
P
R
/C
R
: 0.7 Vp-p, 75 ohms
80 MHz HD Pass Through
HDMI Video
Input/Output (HDMI Repeater block)
640 × 480p@60 Hz
720 × 480p@59.94/60 Hz
1280 × 720p@59.94/60 Hz
1920 × 1080i@59.94/60 Hz
720 × 576p@50 Hz
1280 × 720p@50 Hz
1920 × 1080i@50 Hz
1920 × 1080p@50 Hz
1920 × 1080p@24 Hz
General
Power requirements 120 V AC, 60 Hz
Power output (DIGITAL MEDIA PORT)
DC OUT: 5 V, 0.7A MAX
Power consumption 350 W
Power consumption (during standby mode)
0.9 W (when “Control for
HDMI” and “Installer
Mode” are set to “OFF”,
and the power for zone 2/
zone 3 is turned off.)
Dimensions (width/height/depth) (Approx.)
17 × 6 1/4 × 15 3/8 inches
(430 x 157.5 x 388 mm)