Technics SL-1200M3D - Service Manual
Technics SL-1200M3D
31 pages
Loading...
ORDERNO.AD9903091C1
Service Manual
Direct Drive Turntable System Turntable System
SL-1200M3D
Colour
(S)............Silver Type
Areas
(P)............ U.S.A.
(PC).......... Canada.
Specifications
General
Power supply:
Power consumption:
Dimensions (WxHxD):
Weight:
Turntable section
Type:
Drive method:
Motor:
Turntable platter:
Turntable speeds:
Starting torque:
Build-up characteristics:
Braking system:
Wow and flutter:
Rumble:
AC 120V,60Hz
14W
453 x 162 x 353 mm
(17-27/32" x 6-12/32" x 13-29/32")
12 kg (26.4 lb.)
Quads direct drive
Manual turntable
Direct drive
Brushlees DC motor
Aluminum diecast
Diameter 332 mm (13-5/64")
Weight 1.7 kg (3.74 lb.)
33-1/3 rpm snd 45 rpm
1.5 kg-cm (1.3 Ib-in)
0.7s.ffrrom standstill to 33-1/3 rpm
Electronic brake
0.01% W.R.M.S."
0.025% W.R.M.S.(JIS C5521 )
±0.035% peak (IEC 98A Weighted)
-56 dB (IEC 98A Unweighted)
-78 dB (IEC 98A Weighted)
Tonearm section
Type:
Effective lenghth:
Arm height adjustment
range:
Overhang:
Effective mass:
Offset angle:
Friction:
Tracking error angle:
Stylus pressure
adjustment range:
Applicable cartridge
weight range:
(with auxiliary weight);
(with shell weight);
Headshell weight:
Universal
230 mm (9-1/16")
0-6mm
15 mm (19/32")
12 g (without cartridge)
22°
Less than 7 mg (lateral, vertical)
Within 2032' (at the outer groove
of 30 cm <12"> record)
Within 0032' (at the inner groove
of 30 cm <:12">record)