Evinrude E-TEC E60DPLSCB - Fuel System Pressure Test; Fuel System Tests
Evinrude E-TEC E60DPLSCB
369 pages
Loading...
161
FUEL SYSTEM
FUEL SYSTEM TESTS
8
FUEL SYSTEM TESTS
Fuel System Pressure Test
Relieve fuel system pressure. Refer to Relieving
Fuel System Pressure on p. 166.
After relieving fuel system pressure, install a 0 to
60 psi (0 to 415 kPa) Fuel Pressure Gauge,
P/N 5007100 or equivalent, to the upper fuel pres-
sure test fitting.
START outboard and check pressure. System
pressure should be 20 to 35 psi (138 to 241 kPa).
Shut OFF outboard. Monitor pressure gauge.
Pressure should not drop below 15 psi (103 kPa).