Sony HBD-E4100 - Page 2
Sony HBD-E4100
94 pages
Loading...
HBD-E2100/E3100/E3200/E4100/E6100
2
SAFETY-RELATED COMPONENT WARNING!
COMPONENTS IDENTIFIED BY MARK 0 OR DOTTED LINE
WITH MARK 0 ON THE SCHEMATIC DIAGRAMS AND IN
THE PARTS LIST ARE CRITICAL TO SAFE OPERATION.
REPLACE THESE COMPONENTS WITH SONY PARTS
WHOSE PART NUMBERS APPEAR AS SHOWN IN THIS
MANUAL OR IN SUPPLEMENTS PUBLISHED BY SONY.
ATTENTION AU COMPOSANT AYANT RAPPORT
À LA SÉCURITÉ!
LES COMPOSANTS IDENTIFIÉS PAR UNE MARQUE 0 SUR
LES DIAGRAMMES SCHÉMATIQUES ET LA LISTE DES
PIÈCES SONT CRITIQUES POUR LA SÉCURITÉ DE FONC-
TIONNEMENT. NE REMPLACER CES COMPOSANTS QUE
PAR DES PIÈCES SONY DONT LES NUMÉROS SONT DON-
NÉS DANS CE MANUEL OU DANS LES SUPPLÉMENTS
PUBLIÉS PAR SONY.
FM Tuner Section
System PLL quartz-locked digital synthesizer
Tuning range 87.5 MHz - 108.0 MHz (50 kHz step)
(except US, PX and Canadian models)
87.5 MHz - 108.0 MHz (100 kHz step)
(US, PX and Canadian models)
Antenna (aerial) FM wire antenna (aerial)
General
Power requirements US and Canadian models:
120 VAC, 60 Hz
Taiwan model:
120 V AC, 50/60 Hz
Latin-American, 110 – 240 V AC area in
E model and PX models:
110 V – 240 V AC, 50/60 Hz
Saudi Arabia model:
127 V – 240 V AC, 50/60 Hz
Other models:
220 V – 240 V AC, 50/60 Hz
Power consumption On: 95 W
Standby: 0.3 W
Dimensions (w/h/d) (approx.)
430 mm × 50.5 mm × 296 mm
(17 in × 2 in × 11
¾ in) incl. projecting parts
Mass (approx.) 2.7 kg (5 lb 16 oz)
Design and specifications are subject to change without notice.
Standby power consumption: 0.3 W.
Over 85% power efficiency of amplifier block is achieved with the full digital amplifier, S-Master.