Sony HBD-E4100
94 pages
Loading...
82
HBD-E2100/E3100/E3200/E4100/E6100
SECTION 8
ELECTRICAL PARTS LIST
0 A-1901-382-A AMP BOARD, COMPLETE (EXCEPT US)
0 A-1924-824-A AMP BOARD, COMPLETE (US)
< CAPACITOR >
C3013 1-116-717-11 CERAMIC CHIP 10uF 20% 10V
C3014 1-118-668-11 CERAMIC CHIP 0.1uF 10% 50V
C3021 1-116-717-11 CERAMIC CHIP 10uF 20% 10V
C3022 1-116-717-11 CERAMIC CHIP 10uF 20% 10V
C3023 1-116-717-11 CERAMIC CHIP 10uF 20% 10V
C3025 1-118-668-11 CERAMIC CHIP 0.1uF 10% 50V
C3026 1-118-388-11 CERAMIC CHIP 0.047uF 10% 25V
C3027 1-118-689-81 CERAMIC CHIP 0.0047uF 5% 10V
C3028 1-118-388-11 CERAMIC CHIP 0.047uF 10% 25V
C3029 1-118-689-81 CERAMIC CHIP 0.0047uF 5% 10V
C3031 1-118-668-11 CERAMIC CHIP 0.1uF 10% 50V
C3032 1-118-668-11 CERAMIC CHIP 0.1uF 10% 50V
C3033 1-118-668-11 CERAMIC CHIP 0.1uF 10% 50V
C3041 1-118-668-11 CERAMIC CHIP 0.1uF 10% 50V
C3042 1-118-668-11 CERAMIC CHIP 0.1uF 10% 50V
C3050 1-165-979-21 ELECT CHIP 100uF 20% 6.3V
C3051 1-164-232-91 CERAMIC CHIP 0.01uF 10% 100V
C3099 1-118-691-11 CERAMIC CHIP 2.2uF 10% 100V
C3106 1-118-698-11 CERAMIC CHIP 0.1uF 10% 100V
C3107 1-118-698-11 CERAMIC CHIP 0.1uF 10% 100V
C3108 1-118-691-11 CERAMIC CHIP 2.2uF 10% 100V
C3109 1-118-691-11 CERAMIC CHIP 2.2uF 10% 100V
C3115 1-118-668-11 CERAMIC CHIP 0.1uF 10% 50V
C3117 1-100-158-91 CERAMIC CHIP 1000PF 5% 100V
C3118 1-118-691-11 CERAMIC CHIP 2.2uF 10% 100V
C3119 1-118-691-11 CERAMIC CHIP 2.2uF 10% 100V
C3120 1-100-158-91 CERAMIC CHIP 1000PF 5% 100V
C3122 1-118-668-11 CERAMIC CHIP 0.1uF 10% 50V
C3123 1-114-920-21 CERAMIC CHIP 0.47uF 10% 250V
C3124 1-114-920-21 CERAMIC CHIP 0.47uF 10% 250V
C3127 1-116-731-11 CERAMIC CHIP 2.2uF 20% 6.3V
C3131 1-116-717-11 CERAMIC CHIP 10uF 20% 10V
C3133 1-116-717-11 CERAMIC CHIP 10uF 20% 10V
C3134 1-118-698-11 CERAMIC CHIP 0.1uF 10% 100V
C3135 1-118-698-11 CERAMIC CHIP 0.1uF 10% 100V
C3136 1-118-668-11 CERAMIC CHIP 0.1uF 10% 50V
C3138 1-118-668-11 CERAMIC CHIP 0.1uF 10% 50V
C3139 1-118-668-11 CERAMIC CHIP 0.1uF 10% 50V
C3140 1-100-158-91 CERAMIC CHIP 1000PF 5% 100V
C3141 1-100-158-91 CERAMIC CHIP 1000PF 5% 100V
C3151 1-118-470-31 ELECT 560uF 20% 35V
C3152 1-118-470-31 ELECT 560uF 20% 35V
C3153 1-118-470-31 ELECT 560uF 20% 35V
C3154 1-118-470-31 ELECT 560uF 20% 35V
C3156 1-118-698-11 CERAMIC CHIP 0.1uF 10% 100V
C3157 1-118-698-11 CERAMIC CHIP 0.1uF 10% 100V
* C3228 1-116-720-11 CERAMIC CHIP 10uF 20% 6.3V
C3251 1-118-122-11 ELECT 270uF 20% 63V (US)
C3251 1-118-453-31 ELECT 270uF 20% 63V
(EXCEPT US)
C3253 1-118-122-11 ELECT 270uF 20% 63V (US)
C3253 1-118-453-31 ELECT 270uF 20% 63V
(EXCEPT US)
C3271 1-100-154-91 CERAMIC CHIP 330PF 5% 100V
C3272 1-100-154-91 CERAMIC CHIP 330PF 5% 100V
C3281 1-100-154-91 CERAMIC CHIP 330PF 5% 100V
C3282 1-100-154-91 CERAMIC CHIP 330PF 5% 100V
C3306 1-118-698-11 CERAMIC CHIP 0.1uF 10% 100V
C3307 1-118-698-11 CERAMIC CHIP 0.1uF 10% 100V
C3308 1-118-691-11 CERAMIC CHIP 2.2uF 10% 100V
C3309 1-118-691-11 CERAMIC CHIP 2.2uF 10% 100V
C3315 1-118-668-11 CERAMIC CHIP 0.1uF 10% 50V
C3317 1-100-158-91 CERAMIC CHIP 1000PF 5% 100V
C3318 1-118-691-11 CERAMIC CHIP 2.2uF 10% 100V
C3319 1-118-691-11 CERAMIC CHIP 2.2uF 10% 100V
C3320 1-118-668-11 CERAMIC CHIP 0.1uF 10% 50V
C3322 1-100-158-91 CERAMIC CHIP 1000PF 5% 100V
C3323 1-114-920-21 CERAMIC CHIP 0.47uF 10% 250V
C3324 1-114-920-21 CERAMIC CHIP 0.47uF 10% 250V
Ref. No. Part No. Description Remark Ref. No. Part No. Description Remark
AMP
Note:
Due to standardization, replacements in
the parts list may be different from the
parts speci ed in the diagrams or the com-
ponents used on the set.
-XX and -X mean standardized parts, so
they may have some difference from the
original one.
Items marked “*” are not stocked since
they are seldom required for routine ser-
vice. Some delay should be anticipated
when ordering these items.
• RESISTORS
All resistors are in ohms.
METAL: Metal- lm resistor.
METAL OXIDE: Metal oxide- lm resistor.
F: non ammable
• CAPACITORS
uF: μF
• COILS
uH: μH
• SEMICONDUCTORS
In each case, u: μ, for example:
uA. . : μA. . , uPA. . , μPA. . ,
uPB. . : μPB. . , uPC. . , μPC. . ,
uPD. . : μPD. .
• Abbreviation
AR : Argentina model
AUS : Australian model
CH : Chinese model
CND : Canadian model
E3 : 240 V AC area in E model
E12 : 220 – 240 V AC area in E model
E32 : 110 – 240 V AC area in E model