Sony Trinitron KV-27FV310 - SPECIFICATIONS
Sony Trinitron KV-27FV310
268 pages
Loading...
— 4 —
KV-27FV310/29FV310/32FV310/36FV310
Television system
American TV standard, NTSC
Channel coverage
VHF: 2-13/ UHF: 14-69/ CATV: 1-125
Picture tube
FD Trinitron
®
tube
Visible screen size
27 inch picture measured diagonally (KV-27FV310/29FV310)
32 inch picture measured diagonally (KV-32FV310)
36 inch picture measured diagonally (KV-36FV310)
Actual screen size
29 inch measured diagonally (KV-27FV310/29FV310)
34 inch measured diagonally (KV-32FV310)
38 inch measured diagonally (KV-36FV310)
Antenna
75-ohm external antenna terminal for VHF/UHF
Supplied Accessories
Size AA (R6) batteries (2)
Remote Control RM-Y181 (1) (KV-27FV310/29FV310/32FV310/36FV310)
Optional Accessories
TV Stand: SU-27F1 for (KV-27FV310/29FV310)
SU-32F1 for (KV-32FV310)
SU-36F1 for (KV-36FV310)
SPECIFICATIONS
Design and specications are subject to change without notice.
1 Vp-p 75 ohms unbalanced, sync negative
2)
Y: 1 Vp-p 75 ohms unbalanced, sync negative
C: 0.286 Vp-p (Burst signal), 75 ohms
3)
Y: 1.0 Vp-p, 75 ohms, sync negative;
PB: 0.7 Vp-p, 75 ohms
PR: Vp-p, 75 ohms
4)
m
Vrms (100% modulation), Impedance: 47 kilohms