Texas Instruments AFE4500EVM - AFE4500 Register Generation Excel; PPG Configuration
Texas Instruments AFE4500EVM
52 pages
Loading...
5 AFE4500 Register Generation Excel
software installation directory.
Default file location: C:\Program Files\Texas Instruments\Bio-Sensing\AFE4500EVM\Register config\
AFE4500_Register_Generation_v*.xlsm
By default the EVM ships in LDO enable mode with following configuration
Clocking : Internal oscillator
PPG configuration
PPG output data rate: 50 Hz
3 Phases ( Phase1, Phase2, Phase3) are defined for PPG: AMB1, LED, AMB2
PPG Phases are sampled from Green PD of sensor board
TX1 (connected to Green LED on sensor board) is used to LED Phase.
TIA Gain (i.e. Rf): 250 kΩ
Sampling width: 117 μS
Noise reduction filter: 2.5 KHz
ANA AACM: Enabled to cancel ambient signal from all Phases
DIG AACM: Enabled to cancel the DC in LED Phase.
ECG Configuration
ECG output data rate: 500 Hz