Intel S1200SPL - Jumper Blocks
Intel S1200SPL
147 pages
Loading...
Intel® Server Board S1200SP Family Technical Product Specification
Connector
Quantity
Reference Designators
Connector Type
Pin Count
IPMB
1
J1G2
Header
4
Configuration jumpers
5
J4B1 (Force Integrated BMC update),
J1F4 (Password Clear),
J7B1 (BIOS Recovery),
J4C1 (Reset BIOS Configuration)
J1F1 (ME Firmware Update)
Jumper
3
TPM
1
J8K1
Connector
14
Chassis Intrusion
J9B2
Header
2
I/O Module Connector
J1C1
80
SAS Module Connector
J4J1
80
8.2 Power Connectors
The main power supply connection uses an SSI-compliant 2x12 pin connector (J9H1).
Two additional power-related connectors also exist:
One SSI-compliant 2x4 pin power connector (J9B1) to provide 12-V power to the CPU voltage regulators
and memory.
One SSI-compliant 1x5 pin connector (J9F1) to provide I2C monitoring of the power supply.
The following tables define these connector pin-outs:
Table 21. Main Power Connector Pin-out (J9H1)
Pin
IO
Signal Name
Pin
IO
Signal Name
PWR
+3.3V
13
PWR
+3.3V
2
+3.3V
14
-12V (NA for most designs)
3
GND
GND
15
4
+5V
16
I
PS_ON#
5
17
6
+5V
18
7
19
8
O
PWR_GD
20
NC
NC
9
SB5V
21
+5V
10
+12V
22
+5V
11
+12V
23
+5V
12
+3.3V