Intel S1200SPL
147 pages
Loading...
Intel® Server Board S1200SP Family Technical Product Specification
12.1.11 Zero Load Stability Requirements
subsystem is subsequently loaded, it must begin to regulate and source current without fault.
12.1.12 Hot Swap Requirements
the power supply when the AC power cord is inserted into the power supply.
12.1.13 Forced Load Sharing
The +12V output will have active load sharing. The output will share within 10% at full load. The failure of a
12VSBoutput is not required to actively share current between power supplies (passive sharing). The
redundant power supply does not cause these outputs to go out of regulation in the system.
12.1.14 Ripple / Noise
over a bandwidth of 10Hz to 20MHz at the power supply output connectors. A 10F tantalum capacitor in
parallel with a 0.1F ceramic capacitor is placed at the point of measurement.
Table 58. Ripples and Noise
+12V main
+12VSB
120mVp-p
120mVp-p
The test set-up shall be as shown below.
AC HOT
POWER SUPPLY
AC NEUTRAL
V
OUT
RETURN
V
AC GROUND
LOAD
SCOPE
LOAD MUST BE
ISOLATED FROM
THE GROUND OF
THE POWER
SUPPLY
10uF