Oki MC160MFP - Printable Area; Page Margins
Oki MC160MFP
268 pages
Loading...
82 Media Handling
Printable Area
The printable area on all media sizes is up
to 4.0 mm (0.157") from the edges of the
media.
Each media size has a specific printable
area (the maximum area on which the
machine can print clearly and without dis-
tortion).
This area is subject to both hardware limits
(the physical media size and the margins
required by the machine) and software
constraints (the amount of memory avail-
able for the full-page frame buffer). The
printable area for all media sizes is the page size minus 4.0 mm (0.157") from all
edges of the media.
" When printing in color on legal-size media, the following limitations apply.
z The printable area is 339.6 (13.4") mm from the leading edge of the
paper. (However, there is a non-printable area up to 4.0 mm (0.157")
from the leading edge.)
z The bottom margin is 16.0 mm (0.63").
Page Margins
Margins are set through your application. Some applications allow you to set
custom page sizes and margins while others have only standard page sizes and
margins from which to choose. If you choose a standard format, you may lose
part of your image (due to printable area constraints). If you can custom-size
your page in your application, use those sizes given for the printable area for
optimum results.
a
a
Printable
Area
a=4.0 mm (0.157")