ST STEVAL-WBC2TX50 - Reference Design Specifications; Table 1. Reference Design Specifications
ST STEVAL-WBC2TX50
84 pages
Print Icon
To Next Page IconTo Next Page
To Next Page IconTo Next Page
To Previous Page IconTo Previous Page
Loading...
2 Reference design specifications
The target specifications of the STEVAL-WBC2TX50 evaluation board are given in the following table.
Table 1. Reference design specifications
Parameter Description
Qi compatibility Qi 1.3 compatible
Tx application PCB area 68 mm x 53 mm
Tx coil specifications Inductance 10 µH, DCR 50 mΩ, @ 100 kHz, dimensions 53 mm x 53 mm x 4.5 mm
Qi Tx topology MP-A2
Input voltage (Vin)
5-20 V
(1)
Input current (Iin) <6 A
Programming/diagnostics
STLINK-V3MINI bridge
STLINK-V3MINIE bridge
STLINK-V3 bridge
Any standard UART bridge supporting 115200 bps
Efficiency 85% with STEVAL-WBC98RX at 50 W
Applicable charging gap between Tx
and Rx coils(z-distance)
3 mm - 50 W STSC operation with STEVAL-WLC98RX. On USB PD input.
3–15 mm (50 W output) with STEVAL-WLC98RX receiver. On 20V fixed voltage to
barrel jack.
Maximum 20 mm. On 20 V fixed voltage to barrel jack. Reduced maximum output