ST STEVAL-WBC2TX50 - Thermal Performance; Figure 47. Thermal Performance
ST STEVAL-WBC2TX50
84 pages
Print Icon
To Next Page IconTo Next Page
To Next Page IconTo Next Page
To Previous Page IconTo Previous Page
Loading...
6.6.6 Thermal performance
Thermal performance of the board with a 50 W load (20 V/2,5 A on the Rx side) after 5 minutes of continuous
operation. The coils are centered with 3 mm z-distance.