ST STEVAL-WBC2TX50 - Figure 30. STEVAL-WBC2 TX50 Circuit Schematic (2 of 6)
ST STEVAL-WBC2TX50
84 pages
Print Icon
To Next Page IconTo Next Page
To Next Page IconTo Next Page
To Previous Page IconTo Previous Page
Loading...
Figure 30. STEVAL-WBC2TX50 circuit schematic (2 of 6)
Voltage doubler
Re quired for Qi1.3
Additional NTC
Optiona l
C213
X7R
50 V
33 0NF
R219
10 R
1
X1
3
X2
2
COVER1
4
COVER2
Y200
NP
R205
NP
R204 10 K
R200 0R 1
NTC
R206
47 K
R202
10 K
R218
1%
3.3 K
R201 10 R
R203
15 0 K
R217
47 0 K
D206
BAT54KFILM
R208
10 K
D204
BAT54KFILM
R209 10 K
/I2C
GPIO
driver
gate
Boostrap
driver
gate
Boostrap
Main PWM
Analog
Demod
Q-F driver
Controller
DCDC
Main PWM
/SPI
GPIO
UART
PD/QC
USB
Buck
ISns
6
VDD
2
LDO_3V3
3
VREF_A
4
MCU_3V3
8
MCU_VSS 1
60
USB_DM
59
USB_DP
11
XTAL_OUT
10
XTAL_IN
12
NRS T
5
LDO_1V8
46
LED1
47
LED2
27
VDD_DR
23
SPI_MISO
24
SPI_MOS I
21
UART_TX
28
HS1_BT
29
HS1_GD
30
HS1_SW
31
LS1 _GD
36
HS2_BT
35
HS2_GD
34
HS2_SW
32
LS2 _GD
41
GND_DR
9
BUCK_FB
14
BUCK_S W
15
BUCK_BT
16
VIN
22
UART_RX
43
GP IO _DR1
42
GP IO _DR0
48
SWDIO
49
SWCLK
25
SPI_NS S
IRQ
68
AGND
54
BRG_VREF
20
SPI_C LK
19
TEMPSNS
53
BRG_ISNS _P
52
BRG_ISNS _M
50
BRG_VSNS
62
I2C_SDA
63
I2C_SC L
13
PGND
55
BRG_IDEM
56
BRG_FT_ S
57
BRG_FT_ R
7
MCU_VSS
64
RING_F T_S
65
RING_F T_R
66
QF_DRV
69
EP AD
33
DCDC_ S NS
17
VIN_ISNS _P
18
VIN_ISNS _N
26
VDOUB_S W
37
HS3_BT
38
HS3_GD
39
HS3_SW
40
LS3 _GD
44
GP IO _DR2
45
GP IO _DR3
58
CC1
61
CC2
67
RING_S NS
51
DCDC_ FB
U200
STWBC2-HP
R207
1%
10 0 K
D205
C200
L200
10 uH
D200
RB541VM-40
C222
C0G
50 V
C227
X7R
50 V
10 NF
C208
C0G
50 V
1NF
C202
X5R
35 V
47 0NF
C224
25 V
10 0NF
C228
50 V
33 PF
C220
10 0V
1NF
R220 0 R
R227
4.7 K
C204
16 V
10 UF
X5R
C236
25 V
10 0NF
C201
6.3 V
4.7 UF
R212
2.2 R
R225
2.2 R
R226
C214
X7R 50 V
10 NF
C207
25 V
10 0NF
C238
6.3 V
1UF
C239
OUT
5
VCC
IN-
IN+
GND
U203
LMV321ILT
R229 10 K R230
0.1 %
18 0 K
C240
50 VX7R
2.2 NF
R231
0.1 %
1.2 KR232
0.1 %
9.1 K
R233
0.1 %
5.6 K
R234
0.1 %
18 0 K
J 201
D203
GREEN
D202
RED
Q201
N-MOS
2N7002
C230
25 V
10 0NF
C229
16 V
10 UF
TP200
TP202
R236
0 R
R237
0 R
D201
RB541VM-40
NC3
VCC
NC1
GND
SDA
6
NC2
7
SCL
8
NRESE T
U201
STSAFE -A110
J 200
R238
C242
50 V
10 0NF
C241
50 V
10 0NF
TP203
TP201
TP204
NTC
R211
R213
47 0 K
C206
16 V
10 UF
C216
50 V
10 NF
C225
50 V
10 NF
R210
15 0 K
C203
50 V
10 0NF
C210
50 V
10 0NF
C235
6.3 V
4.7 UF
C243
50 V
10 0NF
C223
25 V
10 0NF
C218
25 V
10 0NF
C217
25 V
10 0NF
C212
50 V
33 0NF
C211
50 V
33 0NF
R228
C221
50 V
C215
X7R 25 V
10 0NF