ST STEVAL-WBC2TX50
84 pages
Print Icon
To Next Page IconTo Next Page
To Next Page IconTo Next Page
To Previous Page IconTo Previous Page
Loading...
4.3.1 Bridge voltage monitor
DC bypass. The value is available in the GUI.
4.3.2 DC-DC current monitor
DC regulation and overcurrent protection. The value is not available in the GUI.
4.3.3 Bridge current monitor
available in the GUI.
An external low-pass filter is used to filter the current monitor signal.
4.3.4 Ring voltage monitor
This signal monitors the voltage in the node between C
TANK
and the transmitter's coil pin. The signal is used for
many purposes, including OVP, FOD, and Q factor measurement.
The value is not available in the GUI.
4.4 Onboard voltage sources
an example, the 3.3 V power supply is used to power the MCU, while the 1.8 V LDO is used to power the AFE.
4.4.1 DC-DC buck converter
The DC-DC buck converter can work in two modes: a 5 V output voltage (for VIN > 5.5 V) or a 3.6 V output
voltage.
The maximum output current is 450 mA, including both user application and the consumption of the STEVAL-
WBC2TX50 itself.
(VDD). The buck output voltage can also be used to power user applications.
4.4.2 The 3.3 V LDO
The 3.3 V output is generated from VDD. The 3.3 V is used to power the MCU, analog low-voltage circuits, and
level shifters of STWBC2. The maximum output current is 150 mA (user application + STEVAL-WBC2TX50
consumption). External LDO capacitors should be placed as close to the IC as possible.
4.4.3 The 1.8 V LDO
The 1.8 V output is generated from VDD. The 1.8 V is used to power the AFE digital core of STWBC2 and the
level shifters. The maximum output current is 50 mA (user application + STEVAL-WBC2TX50 consumption).
External LDO capacitors should be placed as close to the IC as possible.
4.4.4 Voltage Doubler
The voltage doubler is used to generate voltage higher than the 5 V, required by the gate drivers and the higher
is given by the voltage provided: a 3.6 V DC-DC buck voltage results in 6.5 V, while a 5 V input results in a 9.2 V
output. The maximum output current is 25 mA.