TECO JSDG2S-100A3-E - Page 159
TECO JSDG2S-100A3-E
718 pages
Loading...
5-34
(2) External Analog Command Torque Limit: The following is the External Analog Torque Limit
Command Wiring Diagram:
CN1-27
CN1-29
Driver
TIC
AG
Analog Torque
Limit Input
10V)
Tn103 Analog torque limit proportioner
JSDG2S-E(L) does not have this function
Initial Value Unit Setting Range Effective RS-485 Address
300 %/10V 0 ~ 600 Effective after Set 0103H
Setting Description: Used to adjust the slope of Voltage Command relative to the Torque Command
Torque Limit
(%)
Input
Voltage (V)
Slope is set by
Tn103
40
Attention
The input voltage of analog torque limit voltage command does not have polarity. + voltage
or – voltage are received as an absolute value. The speed limit of this absolute value is applied
to forward and reverse direction.
Add a filter to the analog torque command (TIC) to smooth the torque command. The analog torque
command filter is set by Tn116. When the set value is too low, the response of the torque command
may decrease. Please confirm the response while setting.
Tn116 Analog torque command filter
0 Hz 0 ~ 5000 Effective after Set 0110H
Setting Description: Set TIC analog torque command stop frequency, if set 2500, it means 2500Hz.