TECO JSDG2S-100A3-E - Torque Control (T Mode) Wiring Diagram
TECO JSDG2S-100A3-E
718 pages
Loading...
2-40
2-3-5 Torque Control (T Mode) Wiring Diagram
U
NFB
FG
C
N
3
PC
USB
PC
P1
P
V
W
FG
Encoder
SERVO
MOTOR
C
N
2
+15V
-15V
+15V Power Supply Output
(Between AG)
Driver Content
R2
27
R
S
T
s, 0V
Power
Filter
R
S
T
Dividing Output Phase A
PA
/PA
PB
/PB
PZ
/PZ
Torque Command (±10V)
Analog Signal Ground End
Isolation Wire
Grounding End
(Connection Casing)
Dividing Output / Phase A
Dividing Output Phase B
Dividing Output / Phase B
Dividing Output / Phase Z
Dividing Output Phase Z
-15V Power Supply Output
(Between AG)
Maximum Output Current 10mA
r, 24V
Control Power
Maximum Output Current 5mA
*Note 1
R2
26
Speed Limit Input (±10V)
43
Z0
DOCOM
R4 +Vc
18
DC 24V
45
LOAD
LOAD
DO-1
DO-2
DO-3
DO-4
DO-5
DO-6
DO-7
DO-8
Maximum Working Voltage 24 V
Maximum Output Current 40mA
IG24
48
IP24
1
R1
R1
2
IG24
DC 24V
47
DI-1
DI-2
DI-3
DI-4
DI-5
DI-6
DI
7
DI-8
DI-9
IP24
DICOM
+24V Power Output
DI Power Common End
10
DI-10
11
DI-11
12
DI-12
Servo Start (SON)
CCW Direction Drive Prohibited (CCWL)
CW Direction Drive Prohibited (CWL)
Emergency Stop (EMC)
PI/P Switching (PCNT)
Internal Speed Command Selection 1
(SPD1)
Error Alarm Clearing (ALRS)
External Torque Command Forward /
Inverse Selection 2 (RS2)
+24V Power Ground End
Torque Command Inverse (TRQINV)
Internal Speed Command Selection 2
(SPD2)
Control Mode Switching (MDC1)
/ Inverse Selection 1 (RS1)
MON1
AG
MON2
33
TIC
AG
SIC
Regenerative
Resistor
*Note 1: JSDG2S-E model does not have the framed functions.
*Note 2: Function of multifunction DI1~DI12 can be set by Hn601~Hn612.
*Note 3: Function of multifunction DO1~DO8 can be set by Hn613~Hn616 & Hn619~Hn622.
*Note 4: JSDG2S-EL model does not have the functions.
*Note 5: Control power supply: 200V model (r,s) needs to input single-phase 200~230VAC; 400V
model (24V, 0V) needs to input 24VDC