TECO JSDG2S-100A3-E - Tool Magazine Mode (Pt Mode) Wiring Diagram
TECO JSDG2S-100A3-E
718 pages
Loading...
2-41
2-3-6 Tool Magazine Mode (Pt Mode) Wiring Diagram
U
NFB
TIC
AG
FG
C
N
3
PC
USB
PC
P1
P
V
W
FG
Encoder
SERVO
MOTOR
C
N
2
+15V
-15V
+15V Power Supply
Output (Between AG)
Driver Content
R2
27
20K
Ω
Pulse/CW/A Phase (+)
14
R3
R3
R
S
T
s, 0V
Power
Filter
R
S
T
Dividing Output Phase A
PA
/PA
PB
/PB
PZ
/PZ
Torque Limit
Analog Signal Ground End
Pulse
/Pulse
Sign
/Sign
Isolation Wire
Grounding End
(Connection Casing)
Pulse/CW/A Phase (-)
Sign/CCW/B Phase (+)
Sign/CCW/B Phase (-)
Dividing Output / Phase A
Dividing Output Phase B
Dividing Output / Phase B
Dividing Output / Phase Z
Dividing Output Phase Z
-15V Power Supply Output
(Between AG)
Maximum Output Current 10mA
r, 24V
Control Power
Maximum Output Current 5mA
*Note 1
43
Z0
DOCOM
R4
+Vc
Origin Signal Output
18
DC24V
45
LOAD
LOAD
DO-1
DO-2
DO-3
DO-4
DO-5
DO-6
DO-7
DO-8
Servo Ready (INP)
Servo Error (ALM)
Tool Position Display 6 (P6)
Tool Position Display 5 (P5)
Tool Position Display 4
(P4)/Error Alarm Code 0
Tool Position Display 3
(P3)/Error Alarm Code 1
Maximum Working Voltage 24 V
Maximum Output Current 40mA
When Vc=5V, R4 is 1.0K
IG24
48
IP24
Tool Position Display 2
(P2)/Error Alarm Code 2
Tool Position Display 1
(P1)/Error Alarm Code 3
1
R1
R1
2
IG24
DC 24V
47
DI-1
DI-2
DI-3
DI-4
DI-5
DI-6
DI
7
DI-8
DI-9
IP24
DICOM
+24V Power Output
DI Power Common End
10
DI-10
11
DI-11
12
DI-12
Servo Start (SON)
Emergency Stop (EMC)
Tool Position Command Selection 1
(POS1)
Internal Position Command Trigger
(PTRG)
Error Alarm Clearing (ALRS)
+24V Power Ground End
Turret Control Mode Switching 2
(MDC2)
Turret Control Mode Switching 1
(MDC1)
Tool Location Command Selection 2
(POS2)
Tool Location Command Selection 3
(POS3)
Tool Position Command Selection 4
(POS4)
Tool Position Command Selection 3
(POS5)
Tool Position Command Selection 6
(POS6)
MON1
AG
MON2
Regenerative
Resistor
*Note 1: JSDG2S-E model does not have the framed functions.
*Note 2: Function of multifunction DI1~DI12 can be set by Hn601~Hn612.
*Note 3: Function of multifunction DO1~DO8 can be set by Hn613~Hn616 & Hn619~Hn622.
*Note 4: JSDG2S-EL model does not have the functions.
*Note 5: Control power supply: 200V model (r,s) needs to input single-phase 200~230VAC; 400V
model (24V, 0V) needs to input 24VDC