TECO JSDG2S-100A3-E - Chapter 7 Parameter function
TECO JSDG2S-100A3-E
718 pages
Loading...
2-36
2-3-2 Position Control (Pe Mode) Wiring Diagram (Open Collector)
Internal power
U
NFB
TIC
AG
FG
C
N
3
PC
USB
PC
P1
P
Regenerative
resistance
V
W
FG
Encoder
SERVO
MOTOR
C
N
2
ZO
DOCOM
R4
+Vc
Origin signal output
18
DC24V
45
LOAD
LOAD
30
Ana log mo ni tor ou t put 1
Analog signal ground terminal
Analog monitor output 2
33
+15V
- 15V
+15V Power output (between AG)
Driver content
R2
27
R
S
T
s, 0V
Power f ilter
R
S
T
DO-1
DO-2
DO-3
DO-4
DO-5
DO-6
DO-7
DO-8
Divided output A phase
PA
/PA
PB
/PB
PZ
/PZ
Torque limit
Analog signal ground terminal
Servo ready (RDY)
Servo abnormal (ALM)
Origin re turn completed signal (HOME)
Positioning completed signal (INP)
Maximum operating voltage 24V
Max imum ou tput current 40mA
Connect the isolation cable to the ground terminal
(connect to the outer case)
Divided output/A phase
Divided output B phase
Divided output/B phase
Divided output/Z phase
Divided output Z phase
-15V Power output (between AG)
Maximum output current 10mA
r, 24V
Control power
Maximum output current 5mA
*Note 1
Controller
R3
R3
41
Pulse / CW / A Phase
Sign / CCW / B Phase
/Pulse
/
Sign
48
R1
R1
2
IG24
DC 24V
47
DI-1
DI-2
DI-3
DI-4
DI-5
DI-6
DI
7
DI-8
DI-9
Servo s tart
(SON
CCW direction drive prohibited (CCWL)
CW direction drive prohibited (
CWL)
Emergency stop (EMC)
PI/P switch (PCNT)
External torque limit (
TLMT
Start returning to origin (SHOME)
Abnormal alarm clear
(ALRS)
Pulse wave error amount clear (CLR)
+24V po wer grou nd ter minal
IP24
DICOM
+24V power output
DI power shared terminal
10
DI-10
Position command prohibited (INH)
11
DI-11
12
DI-12
External reference origin (ORG)
Control mode switch (MDC1)
IG24
IP24
MON1
AG
MON2
8
Optical scale
(External encoder)
Left and right limit signal (LIT)
Torque limiting (LM)
P acting (PC)
ServoSoffsignal (SOFF)
DC 24V
45
EXT1
EXT2
COM
48
*Note 1: JSDG2S-E model does not have the framed functions.
*Note 2: Function of multifunction DI1~DI12 can be set by Hn601~Hn612.
*Note 3: Function of multifunction DO1~DO8 can be set by Hn613~Hn616 & Hn619~Hn622.
*Note 4: JSDG2S-EL model does not have the functions.
*Note 5: Control power supply: 200V model (r,s) needs to input single-phase 200~230VAC; 400V
model (24V, 0V) needs to input 24VDC