TECO JSDG2S-100A3-E - Page 76
TECO JSDG2S-100A3-E
718 pages
Loading...
2-37
External power
*Note 1: The JSDG2S-E model does not have the framed functions
*Note 2: Functions for the multifunction DI1~DI12 can be set through Hn601~Hn612
*Note 3: Functions for the multifunction DO1~DO8 can be set through Hn613~Hn616 and Hn619~Hn622
*Note 4: If the external voltage is not DC 24V, please refer to“2-2-1 Description on the CN1 control
signal terminal” for the wiring
*Note 5: JSDG2S-EL does not have this function setting
*Note 6: Control power: The 200V models (r, s) requires single-phase 200~230VAC input; the 400V
models (24V, 0V) requires 24VDC input
*Note 7: JSDG2S-L does not have r, s control power
Power
filter
Control power
(Represented by NPN mode)
Abnormal alarm clear (ALRS)
Servo start (SON)
PI/P switch (PCNT)
CCW direction drive prohibited (CCWL)
CW direction drive prohibited (CWL)
External torque limit (TLMT)
Pulse wave error amount clear (CLR)
Position command prohibited (INH)
Emergency stop (EMC)
Start returning to origin (SHOME)
Control mode switch (MDC1)
External reference origin (ORG)
*Note 4
Controller
*Note 1
Torque limit
Analog signal ground terminal
Analog monitor output 1
Analog signal ground terminal
Analog monitor output 2
Maximum output current 5mA
+15V Power output (between AG)
-15V Power output (between AG)
Maximum output current 10mA
Driver content
Regenerative
resistance
Encoder
Optical scale
(External encoder)
Divided output A phase
Divided output /A phase
Divided output B phase
Divided output /B phase
Divided output Z phase
Divided output /Z phase
(Represented by PNP mode)
Servo ready (RDY)
Servo abnormal (ALM)
Origin return completed signal (HOME)
Torque limiting (LM)
Positioning completed signal (INP)
P acting (PC)
Left and right limit signal (LIT)
ServoSoffsignal (SOFF)
Origin signal output
Maximum operating voltage 24V
Maximum output current 40mA