TECO JSDG2S-100A3-E - Page 270
TECO JSDG2S-100A3-E
718 pages
Loading...
5-145
5-6-11 Analog monitoring JSDG2S-E(L) does not have this function
This device provides two analog signals to monitor motor operation status. Refer to the following
setting:
Cn006.0 Analog monitoring output MON1 JSDG2S-E(L) does not have this function
Initial Value Unit Setting Range Effective RS-485 Address
2 -- 0 ~ B Effective after Confirmed 0007H
Setting Description:
Setting Description
0
Speed command (±10V/1.5x rated speed)
1
Speed feedback detection (±10V/1.5x rated speed)
Torque command (±10V/3.5x rated torque)
3
Torque feedback (±10V/3.5x rated torque)
4 Pulse input command (±10V/1.5x rated speed)
5 Position offset (±10V/±16384 pulse)
6 Electrical angle (±10V /0~360 degree)
7 Primary circuit (Vdc Bus) voltage (±10V /0~500V)
9
A
B
Torque feedback detection (±10V/3.5x rated torque)
Cn006.1 Analog monitoring output MON2 JSDG2S-E(L) does not have this function
0 -- 0 ~ B Effective after Confirmed 0007H
Setting Description: Please refer to Cn006.0 Description for Setting Method
Cn043 Analog monitoring output MON1 output proportion JSDG2S-E(L) does not
have this function
100 % -1000 ~ 1000 Effective after Confirmed 002EH
Setting Description: Take 10V/1.5x rotational speed = 100% as example, if the analog monitoring
output proportion is changed to 10V/0.75x rotational speed, set the parameter as 200%