Intel S1200SPL - Page 132
Intel S1200SPL
147 pages
Loading...
Intel® Server Board S1200SP Family Technical Product Specification
118 Revision 1.7
Full Sensor Name
(Sensor name in
SDR)
Sensor
#
Platform
Applicability
Sensor
Type
Event/
Reading
Type
Event Offset Triggers
Contrib.
To System
Status
Assert/
De-assert
Readable
Value/
Offsets
Event
Data
Rearm
Stand-
by
Global Aggregate
Temperature
Margin 7
(Agg Therm Mrgn 7)
CEh
Platform
Specific
Tempe
rature
01h
Threshol
d
01h
Analog
R, T
A
Global Aggregate
Temperature
Margin 8
(Agg Therm Mrgn 8)
CFh
Specific
Tempe
rature
Threshol
d
Analog
R, T
A
Baseboard +12V
(BB +12.0V)
D0h
All
Voltage
02h
[u,l] [c,nc]
nc =
Degraded
c = Non-
fatal
As and De
Baseboard
Temperature 5
(MEM VRM Temp)
D5h
[u,l] [c,nc]
nc =
Degraded
c = Non-
fatal
As and De
X
Baseboard
Temperature 6
(MEM EFVRD Temp)
D6h
X
Voltage Fault
(Voltage Fault)
D1h
All
Voltage
02h
Discrete
03h
01 Asserted
Baseboard CMOS
Battery
(BB +3.3V Vbat)