TECO JSDG2S-100A3-E - Page 691
TECO JSDG2S-100A3-E
718 pages
Loading...
10-5
Servo Driver Model
JSDG2-□□□□-E
JSDG2S-□□□□(-L)
JSDG2S-□□□□-E(L)
200V class / 400V class
Position Control Mode
Command Control
Method
External Instruction Pulse Command / 32 Sets Internal Register Command
External
Command
Pulse
Input
Pattern
Pulse+direction (pulse+sign), CCW pulse+CW pulse, phase differential pulse
(phase A+ phase B)
Waveform Differential Line Driver (+5V Level), Open Collector (+5 ~ +24V Level)
Maximum
Frequency
4000Kpps (Differential) / 200Kpps (Open Collector)
Electronic Gear Ratio
1 / 1000
A/B 32000 (A = 1 ~ 536870912
B = 1 ~ 536870912)
Command Smoothing
Method
Smoothing Time Constant: 0 ~ 10sec
Positioning Completion
Judgment
0 ~ 41943040 pulse
Feedforward Gain
Compensation
0 ~ 100 %
Origin Return Function Internal Parameter Setting
Speedcontrolmode
Command Control
External analog command (JSDG2S-E(L) does not have this function) /
Three stage Internal speed command
External
Analog
Command
Voltage
Range
0 ~ ±10Vdc
Input
Impedance
10K
Speed Control Range 1: 5000 (Internal Speed Command / 1: 2000 (External Analog Command)
Speed Fluctuation
Load Fluctuation: 0-100%±0.03% or less (at rated speed)
Voltage Fluctuation: ±10% fluctuation ±0.2% or less (at rated speed)
Temperature Fluctuation: 0-50
C %±0.5% or less (at rated speed)
Command Smoothing
Linear Time Constant: 0-50 seconds; S-shape Time Constant: 0-5 seconds;
Smoothing Time Constant: 0-11 seconds
Frequency characteristic 1500Hz (when J
L
=J
M
Torque Limit
Internal parameter setting
Zero Speed
Determination / Speed
Reached Determination
0-4500rpm (internal parameter setting)
Torque Control Mode
Internal torque command
Analog
Voltage
Range
0 ~ ±10Vdc
Impedance
10K
Linear Time Constant: 0 ~ 50sec; Smoothing Time Constant: 0 ~ 10sec
Speed Limit
External analog command (JSDG2S-E does not have this function) /
Internal parameter setting
Torque Arrival
Judgment
0 ~ 300% (Internal Parameter Setting)