TECO JSDG2S-100A3-E - Page 132
TECO JSDG2S-100A3-E
718 pages
Loading...
5-7
Setting Example:
(1) If Tn103 is set to 300, it means Analog Input Voltage 10V corresponds to 300% rated Torque
Command; if Input Voltage is 5V at this time, then it corresponds to 150% rated Torque
Command.
(2) If Tn103 is set to 200, it means Analog Input Voltage 10V corresponds to200% rated Torque
Command; if Input Voltage is 5V at this time, then it corresponds to 100% rated Torque
Command.
105
Torque
Input
Voltage (V)
Slope is set by
Tn103
400
Even if the Torque Command is 0V, the Motor may rotate slowly, mainly due to a slight offset of
use dn-07 to automatically adjust the offset. Please refer to "3-3 Diagnostic Function Description".
Attention
Please confirm the status is Servo off before adjustment; Input 0V voltage command from the