Thecus N4100PRO - Safety Warnings
Thecus N4100PRO
135 pages
Loading...
Safety Warnings
For your safety, please read and follow the following safety warnings:
Read this manual thoroughly before attempting to set up your N4100PRO.
Your N4100PRO is a complicated electronic device. DO NOT attempt to repair
it under any circumstances. In the case of malfunction, turn off the power
immediately and have it repaired at a qualified service center. Contact your
vendor for details.
DO NOT allow anything to rest on the power cord and DO NOT place the
power cord in an area where it can be stepped on. Carefully place connecting
cables to avoid stepping or tripping on them.
Your N4100PRO can operate normally under temperatures between 0°C and
40°C, with relative humidity of 20% – 85%. Using the N4100PRO under
extreme environmental conditions could damage the unit.
Ensure that the N4100PRO is provided with the correct supply voltage (AC
100V ~ 240V, 50/60 Hz, 3A). Plugging the N4100PRO to an incorrect power