Hypertherm MAXPRO200 - Estimated Kerf-Width Compensation; Metric
Hypertherm MAXPRO200
105 pages
Loading...
MAXPRO200 Instruction Manual 807700 Revision 1 99
Operation
Estimated kerf-width compensation
those shown in the tables.
Metric
Mild steel
Thickness (mm)
50A Air / Air 1.72 1.51 1.46 1.52 1.62 1.58 1.53 1.47 1.44 1.57
50A O / Air 1.36 1.35 1.36 1.37 1.39 1.41 1.42 1.44 1.51 1.52
130A Air / Air 2.08 2.21 2.38 2.45 2.48 2.68 3.08 3.46 3.98
130A O / Air 2.29 2.35 2.40 2.56 2.63 2.92 3.45 3.82 4.33 4.78
200A Air / Air 2.68 2.90 2.98 2.95 3.12 3.53 3.98 4.20 4.37 5.02 5.69
200A O / Air 2.55 2.95 3.11 3.04 3.13 3.44 3.96 4.60 5.15 5.77 6.40
Stainless steel
Thickness (mm)
50A Air / Air 1.45 1.71 1.77 1.68 1.56 1.52 1.50 1.55 1.66
130A Air / Air 2.57 2.70 2.74 2.90 3.19
130A N / N 2.56 2.40 2.43 2.40 2.59 2.97
200A Air / Air 3.03 2.76 2.76 2.76 2.98 3.35 3.42 3.64 3.85 4.67
200A N / N 3.36 3.20 2.94 2.95 3.32 3.92 3.71 4.22 4.70
Aluminum
50A Air / Air 1.40 1.40 1.40 1.40 1.40 1.47 1.50 1.52 1.55 1.58
130A Air / Air 2.84 2.80 2.78 2.76 2.77 2.88
130A N / N 2.73 2.57 2.62 2.46 2.61 3.00
200A Air / Air 3.73 3.94 3.44 3.42 3.51 3.73 4.03 4.29 5.38
200A N / N 3.55 3.35 3.04 3.02 3.16 3.52 4.00 4.57 5.04