Hypertherm MAXPRO200 - Mechanized torches
Hypertherm MAXPRO200
105 pages
Loading...
MAXPRO200 Instruction Manual 807700 Revision 1 33
Specifications
System description
General
aluminum.
Power supply
The power supply is a 200 A, 165 VDC constant-current supply. It contains the circuitry to ignite a torch, plus a heat
communication with a CNC.
Ignition console
a spark-gap assembly. The ignition console converts 120 VAC control voltage from the power supply into high-frequency
and high-voltage pulses (9–10 kV) to initiate the pilot arc at the torch electrode-nozzle gap. The high-voltage,
high-frequency signal is coupled to the pilot arc lead.
Torch
The maximum production cutting capacity is the maximum thickness that can be cut with a 100% duty
cycle. The maximum production cutting capacity of the MAXPRO200 torch is 32 mm (1-1/4 inches)
for mild steel using the 200 amp O
2
/Air process, 22 mm (7/8 inch) for stainless steel, and 19 mm (5/8
inch) for aluminum using the 200 amp Air/Air process.
Maximum pierce capacity is 32 mm (1.25 inches) for mild steel, 25 mm (1 inch) for stainless steel, and
32 mm (1.25 inch) for aluminum.
The maximum severance capacity is the maximum thickness that can be severed without regard for
speed and cut quality. This thickness should only be cut occasionally and cannot be cut with a 100%
duty cycle. The maximum severance capacity of the MAXPRO200 torch is 75 mm (3 inches) for mild
steel, 63 mm (2-1/2 inches) for stainless steel, and 75 mm (3 inches) for aluminum.