Hypertherm MAXPRO200 - English
Hypertherm MAXPRO200
105 pages
Loading...
100 MAXPRO200 Instruction Manual 807700 Revision 1
Operation
English
Mild steel
Thickness (inches)
50A Air / Air 0.069 0.065 0.061 0.056 0.060 0.064 0.063 0.059 0.056 0.058 0.063
50A O / Air 0.054 0.053 0.053 0.053 0.054 0.055 0.055 0.056 0.057 0.063 0.059
130A Air / Air 0.085 0.090 0.095 0.096 0.098 0.108 0.119 0.137 0.156
130A O / Air 0.092 0.093 0.095 0.100 0.105 0.119 0.133 0.151 0.170 0.188
200A Air / Air 0.111 0.114 0.118 0.116 0.126 0.135 0.147 0.158 0.165 0.172 0.200 0.227
200A O / Air 0.109 0.123 0.119 0.125 0.132 0.145 0.157 0.180 0.203 0.229 0.255
Stainless
steel
Thickness (inches)
50A Air / Air 0.056 0.061 0.066 0.071 0.066 0.061 0.060 0.059 N/A 0.063 0.068 0.067
130A Air / Air 0.104 0.106 0.108 0.116 0.124
130A N / N 0.101 0.093 0.096 0.094 0.105 0.116
200A Air / Air 0.119 0.105 0.109 0.109 0.120 0.131 0.135 0.134 0.143 0.152 0.184
200A N / N 0.132 0.124 0.116 0.116 0.136 0.156 0.151 0.145 0.165 0.185
Aluminum
50A Air / Air 0.055 0.055 0.055 0.055 0.055 0.055 0.055 0.055 0.061 0.061 0.062 0.062
130A Air / Air 0.112 0.110 0.109 0.109 0.108 0.114
130A N / N 0.107 0.099 0.105 0.095 0.106 0.117
200A Air / Air 0.151 0.157 0.136 0.134 0.140 0.145 0.152 0.159 0.167 0.213
200A N / N 0.140 0.130 0.120 0.119 0.127 0.135 0.147 0.159 0.179 0.199