Hypertherm MAXPRO200 - Side gouging
Hypertherm MAXPRO200
105 pages
Loading...
80 MAXPRO200 Instruction Manual 807700 Revision 1
Operation
Handheld cutting
Specifications
Consumable selection and gas settings
Refer to Cutting parameters on page 86 for consumable and process information.
Starting a cut
perpendicular to the cut surface.
the workpiece.
torch is within 6 mm (1/4 inch) of the workpiece.
CAUTION!
SPARKS AND HOT METAL CAN INJURE EYES AND BURN SKIN. When firing the
torch, sparks and hot metal will spray out from the nozzle. Point the torch away
from yourself and others. Always use the proper protective equipment. See
Safety on page 9 for more information.
Materials Mild steel, stainless steel, and aluminum
Current 50A, 130A, and 200A