Hypertherm MAXPRO200 - Gouge Profiles and Metal Removal Rates
Hypertherm MAXPRO200
105 pages
Loading...
MAXPRO200 Instruction Manual 807700 Revision 1 85
Operation
Gouge profiles and metal removal rates
Typical gouge profile for 200A, air
Metal removal rate on mild steel – 18.7 Kg/hr (41.2 lbs/hr)
Speed
1270 mm/min (50 ipm)
Stand off
12.7 mm (0.5 inch)
Angle
35º
4 10.7 mm (0.42 inches)
5 4.4 mm (0.18 inches)
Typical gouge profile for 200A, O
2
Metal removal rate on mild steel – 20.5 Kg/hr (45 lbs/hr)
Speed
1270 mm/min (50 ipm)
Stand off
12.7 mm (0.5 inch)
Angle
35º
6 10.4 mm (0.41 inches)
7 5.4 mm (0.21 inches)
1
Operating parameters
1 Speed 635 to 1270 mm/minute (25 to 50 ipm)
2 Angle 35 to 45 degrees
3 Standoff 12.7 to 19.0 mm (0.5 to 0.75 inches)
Maximum arc stretch 76 mm (3 inches)*
*For infrequent use, not 100% duty cycle