Hypertherm MAXPRO200 - Hand torches
Hypertherm MAXPRO200
105 pages
Loading...
MAXPRO200 Instruction Manual 807700 Revision 1 35
Specifications
Cooling system
verify the cooling system is working properly.
System gas requirements
Gas quality and pressure requirements
Gases Quality Pressure +/- 10% Flow rate
O
2
oxygen 99.5% pure (liquid gas recommended)
Clean, dry, and oil free
621 kPa / 6.2 bar / 90 psi 3400 l/h 120 scfh
N
2
nitrogen 99.9% pure (liquid gas recommended)
Clean, dry, and oil free
621 kPa / 6.2 bar / 90 psi 11330 l/h 400 scfh
Air Clean, dry, and oil free (ISO 8573-1 class 1.4.2) 621 kPa / 6.2 bar / 90 psi 11330 l/h 400 scfh
Gases by process
Mild steel Stainless steel Aluminum
Amperage
Plasma gas Shield gas Plasma gas Shield gas Plasma gas Shield gas
Cutting 50 A Air or O
Air Air Air Air Air
Cutting 130 A Air or O
Air Air Air Air Air
Cutting 130 A N
N
Cutting 200 A Air or O
Cutting 200 A N