Intermec 1009FF01 - RFID Specifications
Intermec 1009FF01
119 pages
Loading...
Appendix A — Specifications
IF2 Network Reader User Manual 93
RFID Specifications
Specifications Values
Protocols Supported EPCglobal Class 1 Gen 2
ISO 18000-6B Generation 1
ISO 18000-6B Generation 2
ATA
Frequency Range 865.6 - 867.6 MHz, or 902 - 928 MHz
Output power
865-867 MHz, 900 MHz
Minimum: 1 dBm
Maximum: 30.0 dBm
Occupied frequency
bandwidth
<250 KHz
Tag data rate 32 kbps/320 kbps
Dispatch rates > 200 tags per second
Transmitter type 90% amplitude modulation index
Frequency stability 100 ppm from -25 °C to +55 °C